Zwrot podatku z Niemiec

O zwrot podatku z Niemiec może ubiegać się każdy, kto legalnie pracował na terenie tego kraju. Obecnie o zwrot podatku można się ubiegać do roku 2003 wstecz. Aby uzyskać w najkrótszym możliwym terminie zwrot podatku z Niemiec postępuj według poniższych wytycznych:

 1. Kompletujesz dokumenty do kalkulacji wysokości zwrotu!
  • zaświadczenie o podatku dochodowym w Niemczech Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnkarte
  • zaświadczenie EU-EOG podbite przez urząd skarbowy w Polsce (załącznik 1)
  • data zawarcia małżeństwa
  • kopia aktu urodzenia dziecka (tylko w przypadku ubiegania się o zwrot po raz pierwszy)
  • zaświadczenie o nauce lub studiach dziecka (tylko w przypadku dziecka powyżej 18 roku życia) (załącznik 2)
  • adres zamieszkania dziecka, jeżeli inny niż rodziców (tylko w przypadku dziecka powyżej 18 roku życia)
  • zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu zasiłku rodzinnego w Polsce
  • udokumentowanie wysokości czynszu za mieszkanie w Niemczech lub wysokości potrącenia czynszu od wynagrodzenia przez pracodawcę (tylko w przypadku prowadzenia własnego gospodarstwa domowego)
  • udokumentowanie dojazdów do pracy z miejsca zamieszkania w Niemczech, np. rachunki za paliwo lub wyciąg z wysokością potrącenia za dowóz do pracy przez pracodawcę (nr rejestracyjny pojazdu, odległość do pracy, liczba dojazdów, liczba dojazdów w soboty i niedziele) (załącznik 3)
  • zestawienie przyjazdów do Polski w trakcie pracy z datą i odległością (jeżeli własnym samochodem osobowym, to rachunki za paliwo, kopia prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, jeżeli autobusem lub pociągiem, to bilety (załącznik 4)
  • numer konta bankowego do zwrotu podatku (IBAN oraz BIC / SWIFT) (załącznik 5)

  Przedłożenie powyższych dokumentów nie musi oznaczać, że otrzymasz pełną kwotę zapłaconych podatków. Wysokość zwrotu zawsze zależy od indywidualnej sytuacji podatnika (rodzina, okres pracy w Niemczech, wydatki itp.)

 2. Kalkulujemy wysokość zwrotu. Przygotowujemy dla Ciebie wstępną, bezpłatną kalkulację należnego zwrotu podatku. Dzięki temu od razu wiesz na jak wysoki zwrot możesz liczyć.
 3. Dostarczasz oryginały wszystkich dokumentów oraz osobiście podpisujesz oświadczenie o przystąpieniu do niemieckiego stowarzyszenia rozliczającego podatek dochodowy
 4. Po tygodniu otrzymujesz profesjonalnie przygotowane dokumenty do podpisu i wysłania do niemieckiego urzędu skarbowego
 5. Na dwa tygodnie przed otrzymaniem zwrotu na swoje konto informujemy cię o spodziewanym przelewie bankowym i jego wysokości.
  Okres oczekiwania na zwrot podatku wynosi od 3 do 6 miesięcy. Czas oczekiwania na zwrot mogą wydłużyć dodatkowe zapytania niemieckiego urzędu podatkowego. Nasze biuro prowadzi każdą sprawę aż do odzyskania pełnego zwrotu podatku, a w razie potrzeby składamy odwołanie.
 6. Otrzymujesz zwrot podatku na wskazane przez ciebie numer rachunku bankowego.
  Po zakończeniu procedury zwrotu podatku otrzymasz od nas decyzję podatkową z niemieckiego urzędu skarbowego.